Cieľom projektu bolo splniť si povinnosť člena Schengenského priestoru na vybudovanie národného vízového informačného systému a jeho napojenia na centrálny vízový systém Schengenu (CVIS). Nasadenie informačného systému na 68 konzulárnych úradoch SR vo svete poskytlo možnosť získavať a uchovávať biometrické dáta žiadateľov o víza a ich bezpečnú výmenu s Centrálnym vízovým informačným systémom a s informačnými systémami Ministerstva vnútra SR.
Projekt sme odštartovali v januári 2006 a úspešne odovzdali do prevádzky v decembri 2006.
Zadávateľ: MZVEZ SR – Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky
-
Zadanie a jeho výzvy
Slovenskej republike, ako členskému štátu Európskej únie a Schengenského priestoru, vznikla povinnosť vybudovať svoj NVIS, ktorý bude v plnom súlade s európskou a národnou legislatívou.
NVIS má slúžiť na podporu vydávania národných a schengenských víz občanom tretích krajín s vízovou povinnosťou a má poskytovať nasledovné základné funkcie:
- Príjem dát o žiadateľovi o vízum (vrátane biometrických)
- Uloženie a zaevidovanie žiadosti
- Konzultácia k schváleniu žiadosti (VISMail)
- Schválenie / odmietnutie žiadosti
- Vytlačenie vízovej nálepky
- Evidencia vízových nálepiek
- Komunikácia s CVIS
- Komunikácia s podpornými aplikáciami (eŽoV pre elektronické podávanie žiadostí o vízum, xŽoV pre prijímanie žiadostí o vízum od externých subjektov)
- Komunikácia s informačnými systémami tretích strán (oprávnené organizácie na vymáhanie práva)
- Zastupovanie iných členských krajín pri vydávaní víz
- Administrácia vízových nálepiek, používateľov a samotného systému
-
Postup
NVIS bol naprogramovaný v Jave s viacerými aplikačnými vrstvami. Jeho centrálna časť v súčasnosti pracuje na virtuálnych serveroch na Sun / Solaris platforme a ako databázový server je použitý PostgreSQL. Centrálna časť komunikuje s lokálnymi aplikačnými servermi, umiestnenými na konzulárnych pracoviskách Slovenskej republiky v zahraničí. Tieto lokálne aplikačné servery bežia buď na SUN / Solaris alebo na x86 / CentOS platforme. V obidvoch prípadoch sa na nich prevádzkujú Tomcat aplikačné servery.
Externá komunikácia NVIS je plne kompatibilná s požiadavkami ICD (Interface Command Document centrálneho VIS-u, dodaný EU-LISA) v jeho aktuálnej verzii. Interný komunikačný mechanizmus používa vlastné, optimalizované webservisy.
Používateľská vrstva NVIS používa niekoľko menej štandardných vstupno-výstupných periférnych zariadení (tlačiarne, skenery, digitálne fotoaparáty, čítačky dokladov, snímače odtlačkov prstov, podpisové tablety). Komunikácia NVIS s týmito periférnymi zariadeniami je riešená separátnym obslužným modulom, zdieľaným s inými informačnými systémami, prevádzkovanými na zdieľaných koncových pracovných staniciach.
-
Výsledok - prínosy nového riešenia
Nami vyvinutým systémom si Slovenská republika splnila svoju zákonnú povinnosť člena Európskej únie a Schengenské priestoru. Dodaný systém plne podporuje svoj pôvodný cieľ, ktorým je napomáhať zlepšeniu vykonávania spoločnej vízovej politiky, konzulárnej spolupráce a konzultácií medzi ústrednými vízovými orgánmi členských štátov, uľahčiť boj proti podvodom, uľahčiť kontroly na vonkajších hraničných priechodoch, ako aj na území členských štátov, umožniť identifikáciu osôb a prispieť k predchádzaniu ohrozeniam vnútornej bezpečnosti členských štátov.
Zber a ukladanie údajov a výmena informácií s CVIS
Sprehľadnenie všetkých relevantných informácií žiadateľov o vízum
Manažment používateľov aj manažment vízových nálepiek
Možnosť on-line kontroly platnosti schengenských víz na hraničných priechodoch
Možnosť on-line kontroly identity osôb na hraničných priechodoch
NVIS je od svojho uvedenia do produkčnej prevádzky priebežne podporovaný a je pravidelne aktualizovaný, aby v čase začatia platnosti príslušných právnych predpisov bol s týmito v plnom súlade.
Dodané služby