Cieľom elektronizácie služieb Štatistického úradu SR bolo umožniť občanom jednoduchý a prehľadný prístup k štatistickým informáciám a zjednodušiť úkony súvisiace s poskytovaním zdrojových údajov v roli respondenta. Hlavnou požiadavkou zadávateľa bolo zefektívnenie výkonu agend s využitím možností informačných technológií, vrátane elektronizácie niektorých úkonov.
Projekt sme odštartovali v roku 2010 a úspešne dokončili v roku 2013. Odvtedy zabezpečujeme podporu systému.
Zadávateľ: Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR)
-
Zadanie a jeho výzvy
ŠÚ SR používal morálne zastarané informačné systémy pochádzajúce z 90. rokov, ktoré nezodpovedali aktuálnym trendom a potrebám v oblasti agend štátnej štatistiky. Dovtedy využívané informačné systémy obsahovali jednoúčelovo prepojené samostatné aplikácie s duplicitnými funkcionalitami, ktoré boli riešené pre každý IS iným spôsobom. Tieto aplikácie poskytovali nízku mieru flexibility a škálovateľnosti, a teda nevedeli rýchle a efektívne reagovať na zmeny a nové požiadavky užívateľov. V oblasti poskytovania štatistických informácií bola hlavným problémom nízka pridaná hodnota pre používateľa štatistických dát a potreba ich manuálneho spracovania na štatistické informácie. Pre podnikateľskú sféru zas bolo veľkou záťažou pravidelné manuálne, a mnohokrát aj opakované vykazovania štatistických dát. Tieto problémy mal vyriešiť nový informačný systém IŠIS, ktorý očakával konsolidáciu a zjednocovanie postupov a spracovateľských reťazcov, normovanie a unifikáciu dát a ich tokov. Bola požadovaná unifikácia štatistických formulárov pre zber dát od spravodajských jednotiek a automatizované spracovanie dát.
-
Postup
S ohľadom na potrebu flexibility a škálovateľnosti bol informačný systém vybudovaný podľa princípov SOA. Zavedený a implementovaný bol metadátovo riadený proces od definície zisťovania až po samotné zverejňovanie údajov. Tento proces zabezpečuje konzistentnosť pri zbere, spracovávaní a zverejňovaní údajov. Bola vybudovaná jednotná centrálna databáza. Na podporu konsolidácie údajov boli zverejnené služby na referenčné a základné číselníky v gescii Štatistického úradu SR.
Riešenie pozostáva z nasledovných základných modulov:
- Metis – metainformačný systém slúžiaci na kompletný manažment štatistických metaúdajov.
- Príprava – modul určený na samotnú prípravu a definíciu konkrétneho zisťovania.
- Algoritmy – modul na definovanie kontrol a algoritmov slúžiacich na overenie a validáciu poskytovaných dát.
- Regis – modul je určený na vedenie a správu štatistických registrov (register organizácií, register zahraničného obchodu, register rezidentov, register fariem a ďalších).
- Zber – komponent slúžiaci na samotný zber údajov od spravodajských jednotiek, prípadne z administratívnych zdrojov (subkomponent KRAZ).
- BI – IBM COGNOS a TM1 – nástroj biznis inteligencie je určený na prípravu reportov a disemináciu štatistických produktov.
- Portál – štatistický portál www.statistics.sk je plne integrovaným webovým sídlom slúžiacim na prezentáciu štatistických informácií, disemináciu metadát (číselníkov, hierarchií a pod.) a poskytovanie dát štatistického registra.
- Modul podaní – modul slúžiaci na komunikáciu so spravodajskými jednotkami a správu úloh týkajúcich sa poskytovania elektronických služieb ŠÚ SR.
-
Výsledok – prínosy nového riešenia
Nami implementovaný informačný systém IŠIS zaviedol možnosť plne elektronizovaného zberu štatistických údajov. Systém je využívaný pre celú oblasť podnikových štatistík, kde sa ročne uskutočňuje cez 200 zisťovaní s rôznou periodicitou a zapojením viac ako štvrť milióna spravodajských jednotiek. Elektronický zber zredukoval náklady a ušetril čas ako na strane ŠÚ SR tak aj na strane podnikateľov.
Všeobecné prínosy na strane ŠÚ SR:
- Všetky spracovania a tvorba špecializovaných analýz, ktoré prebiehali na lokálnych PC, prebiehajú v centrálnej databáze nad aktuálnymi dátami.
- Obsah centrálnej databázy poskytuje vždy aktuálny stav údajov na všetkých úrovniach spracovania, tak lokálnym, ako aj vzdialeným užívateľom.
- Pri spracovaniach dát sú využité najmodernejšie nástroje BI.
- Systém je ľahko prispôsobiteľný na zmeny v metodikách spracovania, čím sa ušetrili náklady predtým potrebné na preprogramovanie systému.
- Časové rady a verzie údajov sú udržiavané transparentne.
- Nové technológie zabezpečujú vysokú bezpečnosť pri ochrane pred neoprávneným prístupom a zároveň vysokú dostupnosť a priepustnosť systému pre oprávnených užívateľov.
- Hromadná výmena údajov prebieha na základe štandardov SDMX a EDI.
- Architektúra SOA umožňuje využitie nových modulov poskytovaných medzinárodnými organizáciami.
Viac ako 1 600 zisťovaní so zapojením vyše 250 000 spravodajských jednotiek
Úspora času a nákladov na strane ŠÚ SR aj spravodajských jednotiek
Kvalitné pro-zákaznícky orientované elektronické služby
Jednotný a koncepčný pohľad na štatistické údaje a ich metadáta
V post-implementačnej fáze projektu je poskytovaná podpora hotline. Systém je priebežne podporovaný a rozvíjaný s ohľadom na potreby zákazníka a legislatívne zmeny.
Dodané služby